SpaceX Şirket İçerisindeki Cinsiyet Ayrımcılığından Ötürü Dava Edildi

Michelle Dopak isimli bir SpaceX çalışanı şirkete dava açtı. Kendisiyle cinsel ilişkiye girmesi konusunda yöneticisi tarafından baskı gördüğünü iddia ediyor. Dopak ayrıca kendisinin ve diğer kadın çalışanların yetenekleriyle ilgili saygısız yorumlara katlanmak zorunda kaldıklarını, kadın çalışanların terfilerinin sırf erkek çalışanların terfi alabilmesi için dikkate alınmadığını ve erkek meslektaşlarından daha az maaş aldıklarından şikayet ettiklerinde misillemeyle karşı karşıya kaldıklarını söylüyor.

Dopak, 2017 yılında Kaliforniya’da SpaceX’te çalışmaya başladı. Erkek meslektaşları, kadın iş arkadaşları hakkında, işe sadece görünüşleri nedeniyle gelebildiklerini öne sürerek dedikodular yaydı. Dopak ve iki kadın meslektaşı bu konularda şikayette bulunmak için SpaceX başkanı Gwynne Shotwell ile görüştü ancak herhangi bir işlem yapılmadı. 2019 yılında yeniden yapılanmanın ardından Dopak, kendisine yıllarca süren cinsel ilişkiye baskı yaptığı iddia edilen bir erkek yöneticisinin gözetimine verildi.

Bu konuyu şirket yetkililerine ilettiğinde geçerli bir açıklama yapamadılar ve kabul etmesi halinde maaşına yalnızca küçük bir artış teklif ettiler. Dopak, bu teklifi SpaceX’te şikayetin misillemeye ve cezaya yol açacağına dair bir mesaj olarak görüyor. Genel olarak Dopak’ın davası, SpaceX’te ayrımcılık, taciz ve eşitsiz muameleyle karşı karşıya kaldığını ve şirketin bu sorunları çözmek için uygun önlemleri almadığını iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x