Evini dönüştürene büyük destek. Ödeme şartları açıklandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki yeni projeyi açıkladı. İzmir’in pilot ilçe olduğunu belirten Özhaseki, “Dünya Bankası ile imzaladığımız ilk etapta 330 milyon Euro’luk bir anlaşmayı hayata geçiriyor; İstanbul, İzmir, Manisa, Kahramanmaraş ve Tekirdağ’ın kentsel dönüşümüne büyük bir katkı sunacak olan projeyi başlatıyoruz. dedi.

İzmir’de 6 ve 7 üzerinde şiddette deprem üretebilecek faylar olduğunu belirten Özhaseki, kentteki 36 bin binanın acilen dönüştürülmesi gerektiğini dile getirdi.

Kentsel dönüşümde riskli olan beş şehirde enerji verimliğinin esas olacağını ifade eden Özhaseki, “Proje kapsamında iklim dostu ve afetlere dayanıklı konut ve işyeri yapımı için hak sahiplerine uygun maliyetli finansman imkanı sunacağız” diye konuştu.

Özhaseki “Projeyle 5 ilimizin dönüşümünde büyük bir adım atmış olacağız. Hedefimiz, İzmir’i, İstanbul’u ve tüm Türkiye’yi, başta iklim değişikliği olmak üzere deprem, sel ve heyelan gibi bütün afetlere karşı dayanıklı hale getirmektir” dedi.

Kentsel dönüşümde pilot il İzmir oldu. Proje kapsamında İstanbul, Manisa, Kahramanmaraş ve Tekirdağ’daki riskli yapıların dönüştürülmesinde enerji verimliliği esas olacak.

Proje kapsamında iklim dostu ve afetlere dayanıklı konut ve işyeri yapımı için hak sahiplerine uygun maliyetli finansman imkanı sunulacak. Proje kapsamında 2.5 milyon liraya varan kredi desteği aylık yüzde 0.69 faiz ve 180 ay vadeyle verilecek.

Başka konutu olmayan orta ve düşük gelirli vatandaşlara, şehit ve gazi yakınlarına, emeklilere ve engellilere yıllık yüzde 0.25 faiz indirimi sağlanacak.

Dünya Bankası’ndan verilen krediyle ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı.

Projeden yayarlanmak için şarlar ise şöyle:

-2.5 milyon TL’ye varan kredi desteği verilecek.

-Kredi, aylık yüzde 0.69 faiz ve 180 ay vadeyle verilecek.

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARINA FAİZ İNDİRİMİ

Başka konutu olmayan orta ve düşük gelirli vatandaşlara, şehit ve gazi yakınlarına, emeklilere ve engellilere yıllık yüzde 0.25 faiz indirimi sağlanacak.

Bunun yanında A sınıfı Enerji Kimlik Belgesi bulunan binalar için yıllık yüzde 0.50, B sınıfı Enerji Kimlik Belgesi bulunan binalar için yıllık yüzde 0.25 faiz indirimi uygulanacak. Ödemeler, inşaat ilerleme seviyesine bağlı olarak yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x